Bruce Campbell to Host 46th Annual Saturn Awards


99
11 shares, 99 points

The Academy of Science Fiction, Fantasy, & Horror has announced that the 46th Annual Saturn Awards will be hosted by horror icon Bruce Campbell. Campbell, best-known as Ash Williams in Sam Raimi’s Evil Dead franchise, is currently producing Evil Dead Rise with Sam Raimi and Rob Tapert, along with producing and co-starring in the new horror-comedy Black Friday, which premiers in November.

And the nominations are:


Best Comic-to-Motion Picture Release:
Birds of Prey (And the Fabulous Emancipation of One Harley Quinn)
Bloodshot
Joker
The New Mutants
The Old Guard

Best Science Fiction Release:
Ad Astra
Gemini Man
Lucy in the Sky
Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker
Tenet
Terminator: Dark Fate

Best Fantasy Film Release:
Bill & Ted Face the Music
Jumanji: The Next Level
The Lion King
Maleficent: The Mistress of Evil
Once Upon a Time… In Hollywood
Sonic the Hedgehog
The Witches

Best Horror Film Release:
Doctor Sleep
Freaky
The Invisible Man
It Chapter Two
Midsommar
Ready or Not
Scary Stories to Tell in the Dark

Best Action/Adventure Film Release:
1917
Bad Boys for Life
El Camino: A Breaking Bad Movie
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
The Gentlemen
Mulan

Best Thriller Film Release:
Da Five Bloods
The Good Liar
The Irishman
Knives Out
Mank
Uncut Gems

Best Actor in a Film:
Daniel Craig (Knives Out)
Delroy Lindo (Da Five Bloods)
Ewan McGregor (Doctor Sleep)
Gary Oldman (Mank)
Aaron Paul (El Camino: A Breaking Bad Movie)
Joaquin Phoenix (Joker)
John David Washington (Tenet)

Best Actress in a Film:
Rebecca Ferguson (Doctor Sleep)
Yifei Liu (Mulan)
Elisabeth Moss (The Invisible Man)
Natalie Portman (Lucy in the Sky)
Daisy Ridley (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)
Margot Robbie (Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn))
Charlize Theron (The Old Guard)

Best Supporting Actor in a Film:
Adam Driver (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)
Chris Evans (Knives Out)
Bill Hader (It Chapter Two)
Ian McDiarmid (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)
Robert Pattinson (Tenet)
Donnie Yen (Mulan)

Best Supporting Actress in a Film:
Zazie Beetz (Joker)
Ellen Burstyn (Lucy in the Sky)
Jamie Lee Curtis (Knives Out)
Ana De Armas (Knives Out)
Linda Hamilton (Terminator: Dark Fate)
Amanda Seyfried (Mank)
Jurnee Smollett (Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn))

Best Performance by a Younger Actor in a Film:
Ella Jay Basco (Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn))
Julia Butters (Once Upon a Time…In Hollywood)
Kyliegh Curran (Doctor Sleep)
Roman Griffin Davis (Jojo Rabbit)
Lexy Kolker (Freaks)
JD McCrary (The Lion King)

Best Film Director:
J.J. Abrams (Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker)
Niki Caro (Mulan)
Mike Flanagan (Doctor Sleep)
Christopher Nolan (Tenet)
Gina Prince-Blythewood (The Old Guard)
Quentin Tarantino (Once Upon a Time… In Hollywood)
Leigh Whannell (The Invisible Man)

Best Film Screenplay:
Doctor Sleep (Mike Flanagan)
Joker (Todd Phillips, Scott Silver)
Mulan (Rick Jaffa, Amanda Silver, Lauren Hynek, Elizabeth Martin)
Once Upon a Time… In Hollywood (Quentin Tarantino)
Parasite (Bong Joon Ho, Han Jin-won)
Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker (Chris Terrio, J.J. Abrams)
Tenet (Christopher Nolan)

Best Film Editing:
Doctor Sleep (Mike Flanagan)
Knives Out (Bob Ducsay)
Once Upon a Time… In Hollywood (Fred Raskin)
Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker (Maryann Brandon, Stefan Grube)
Tenet (Jennifer Lame)

Best Film Production Design:
Jojo Rabbit (Ra Vincent)
Joker (Mark Friedberg)
Maleficent: Mistress of Evil (Patrick Tatopoulos)
Once Upon a Time… In Hollywood (Barbara Ling)
Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker (Rick Carter, Kevin Jenkins)
Tenet (Nathan Crowley)

Best Film Composer:
1917 (Thomas Newman)
Knives Out (Nathan Johnson)
Mank (Trent Reznor, Atticus Ross)
Parasite (Jaeil Jung)
Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker (John Williams)
Tenet (Ludwig Goransson)

Best Film Costume:
Ad Astra (Albert Wolsky)
Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) (Erin Benach)
Jojo Rabbit (Mayes C. Rubeo)
Mulan (Bina Daigeler)
Once Upon a Time… In Hollywood (Arianne Phillips)
Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker (Michael Kaplan)

Best Film Make-Up:
Bill & Ted Face the Music (Bill Corso, Kevin Yagher, Dennis Liddiard, Stephen Kelley, Bianca Appice)
Doctor Sleep (Robert Kurtzman, Bernadette Mazur)
It Chapter Two (Sean Sansom, Shane Zander, Iantha Goldberg)
Maleficent: Mistress of Evil (Arjen Tuiten, David White)
Scary Stories to Tell in the Dark (Norman Cabrera, Mike Hill, Mike Elizalde)
Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker (Amanda Knight, Neal Scanlan)

Best Film Visual / Special Effects:
Ad Astra (Scott R. Fisher, Allen Maris)
Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn) (Mark Hawker, Yael Majors, Greg Steele)
It Chapter Two (Warren Appleby, Nicholas Brooks)
The Lion King (Ken Egly, Robert Legator)
Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker (Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach, Dominic Tuohy)
Tenet (Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott Fisher, Mike Chambers)
Terminator: Dark Fate (Neil Corbould, Eric Barba, Vinod Gundre, Sheldon Stopsack)

Best Independent Film Release:
Angel of Mine
Encounter
The Aeronauts
Color Out of Space
Freaks
Palm Springs
Possessor

Best International Film Release:
Jojo Rabbit
The Nightingale
Official Secrets
Parasite
Sputnik
The Whistlers

Best Animated Film Release:
Abominable
The Addams Family
Frozen II
Onward
Spies in Disguise
Trolls: World Tour

Sponsor
Super Unleaded Design